Заслужений художник України

Анатолій Петрович Василенко

ЧАРІВНИК СМІХУ

(Бібліографічний покажчик)

/Files/images/slavetn_zemlyaki/Василенко.jpg

Продовжуємо знайомити наших читачів з відомими людьми України, вихідцями з Карлівщини, які, на жаль, не зовсім відомі на своїй рідній землі. До вашої уваги ще одна зірка на Карлівському небосхилі – Анатолій Петрович Василенко. Народився він 7 листопада 1938 року в селі з поетичною назвою Нижня Ланна Карлівського району.

З дитинства у нього проявився хист до малювання. Його божий дар – талант, працелюбність, людяність, щирість – захоплюють, вражають кожного, хто хоч раз зустрівся з його творчим доробком. Заслужений художник України Анатолій Петрович давно посів достойне місце в історії сучасного мистецтва. Знаємо його і як талановитого графіка, і як автора художнього оформлення книг, і як неперевершеного карикатуриста. А розпочав свій творчий шлях художник в Миргородському керамічному технікумі імені Гоголя, потім у Київському училищі прикладного і рукописного мистецтва 1960-1961р.р.. Мабуть саме звідси збереглася у нього любов до народного мистецтва, розуміння, краси і значення народної традиційної культури.

З 1960 року співпрацює з журналом «Перець», «Крокодил», «Піонерія». Працює в галузі книжкової ілюстрації, плакату, карикатури, в галузях газетно-журнальної та книжкової графіки, коміксу. Від 1994 року – головний художник журналу для дітей «Перченя».

Нагороджений численними медалями, почесними званнями, двічі був кращим художником-карикатуристом Росії за визнанням читачів. Удостоєний бронзової медалі виставки «Сатира у боротьбі за мир» (Москва, 1983), лауреат конкурсу «Художник і друкарство України» (2000р.). З 1977 року має високе звання Заслуженого художника України, з 2005 року – народний художник України.

Проілюстрував більше ста книг для дітей та дорослих. Оформив книги «Веселики» Г.Бойка (1975р.), «Якось у чужому лісі» Я.Стельмаха (1977, 1980), «Голодний, злий і дуже небезпечний» (2000) В.Нестайко, «Тореадори з Васюківки» (1973), «Незнайомець з тринадцятої квартири або злодії шукають потерпілого» (1977), «Незвичайні пригоди в лісовій школі» (1981), «Пригоди журавлика» (1986), «Незнайомка в країні сонячних зайчиків» (1988), П.Глазового «Веселі казки» (1990), «Артехики» (2003) А.Крижанівського «Інтерв’ю з колоритним дідом» (1983), «Томагавки і макогони» (1990), Ю.Ячейкін «Мої та чужі таємниці» (1989), а також власні твори. Автор малюнків до української народної казки «Котигорошко» (1979).

За сюжетами його двох авторських книг було зроблено лялькові фільми «Петрик у космосі» та «Тимко-звіролов».

Чудовий пейзажист, має багато картин з зображенням рідного села. Усе, що робить Анатолій Василенко, освітлене глибокою синівською любов’ю до рідного народу. Сповнений великих задумів, художник є енергійним оптимістом, сіє квіти добра і любові.

Анатолія Петровича люблять скрізь за щиру товариську вдачу і тонке відчуття мистецького побратимства. Ніколи не підкреслює, що він заслужений художник, бо головне – то митець, а це спосіб думання і життя. Вся творчість Анатолія Василенка – явище неординарне у мистецтві.

Художник постійно співпрацює з періодичними виданнями «Демократична Україна», «Сільські вісті», «Ранок», «Дніпро», «Вітчизна», «Україна», «Барвінок», «Малятко», «Соняшник», «Крокодил», «Веселі картинки». Років з десять був щорічним лауреатом журналу «Перець». Вміння бачити прекрасне у кожній миті життя й радіти кожному новому дню – ось життєве кредо художника, втілене в його творчості.

Кожному справжньому митцеві завжди притаманний творчий неспокій. Той, що не дає стояти на досягненому, змушує рухатися вперед, шукати, творити, діяти. Анатолій Петрович саме такий.

Нині художник перебуває в розквіті творчих сил, це його зоряний час у мистецтві. Тож нехай йому малюється і пишеться з таким завзяттям і напруженням душі, якими жити він уже звик і без яких жити не може.

Видання творів А.П. Василенка:

  1. Василенко А. Ой, там, на горі // Дружні шаржі – К.: Нора-Друге, 2004.
  2. Василенко А. Весела світлиця – К.: Преса України, 2005.

Література про життя і творчість

А.П. Василенка

  1. УРЕ, т.2, К., 1978.
  2. Енциклопедія Сучасної України, т.4, К.,2005, с.101-102.
  3. Смоль О. Веселий Василенко // Дзеркало життя, 2004, 10 січня.
  4. А.Михайленко Анатолій Василенко, народний художник України. І все це я, о Господи // Вісті центральної спілки споживчих товариств України – 2005, 30 березня, с.10-11.
  5. Борис Поліщук. Василенко домалювався // Сільські вісті, 2005, 3 червня.
  6. Малей А. Человек который … рисовал журнал «Перець» и знаменитую кошачью серию. Анатолий Василенко: «Я жил с героями сказок» // газета по-київськи – 2007, 10 серпня.
  7. Маланюк А. Феномен Василенка // Сільські вісті – 2007, 10 серпня.
Склала: директор ЦБС - З.Н. Бондаренко
Кiлькiсть переглядiв: 648

Коментарi