Створюємо разом майбутнє наших бібліотек

2013-09-04

Бібліотека - один з найдавніших культурних інститутів. За довгий період людської історії її соціальні функції зазнали істотних змін. З часу свого виникнення до сьогоднішніх днів бібліотека еволюціонувала від сховища знань для небагатьох обраних до найпопулярнішого і універсального джерела інформації.

Але зараз ми відчувається помітне відставання у розвитку бібліотек від рівня сучасного суспільства, і тому в традиційному своєму розумінні бібліотека відіграє все меншу роль. Дослідники дійшли висновку, що основною тенденцією останніх років стала втрата читанням його виключної ролі у громаді. Соціологи б’ють на сполох - середньостатистичний українець читає 7, максимум 10 книг на рік - це один із найнижчих показників у Європі. А за даними Української бібліотечної асоціації, більш-менш регулярно читає лише третина українців та й не всі ті, хто читають, ходять у бібліотеки.

Українські бібліотекарі мають проблеми. В останні роки фонди поновлюються надзвичайно повільно, надходить мало нових книг, видань сучасної літератури. А для нинішньої молоді головним комунікаційним каналом вже давно став Інтернет, і книголюбів, що виявляють “рудиментарні інтелігентські читацькі установки” залишається все менше.

Але ж ми знаємо, сила книг безмежна! Вони потрібні нам, як повітря і вода, як світло і тепло. Без них ми сліпі, часто безпорадні. Через бібліотеки, на різних етапах життя, проходить все населення України, бо без книги, нема знань, поступу вперед. В сучасному світі бібліотека повинна постійно розвиватися. Вже недостатньо просто зберігати і видавати книги. Ритм життя сучасного суспільства зараз дуже швидкий і читачеві тепер не просто потрібні КНИГИ, йому потрібні можливості.

Уявіть собі ідеальну бібліотеку: ви сидите в читальному залі за комп'ютером. Ви можете одночасно працювати з книгами в цій бібліотеці і звертатися за додатковими даними іншої бібліотеки за спеціальною міжбібліотечної мережі через Інтернет (Бібліотеки конгресу в США, наприклад), швидко отримувати ці дані, роздруковувати цікавлять вас фрагменти книг і робити копії.

Реальний рух у бібліотечній справі відбувається завдяки міжнародним проектам. Зокрема, програмі «Бібліоміст», яку підтримує Фонд Білла і Мелінди Гейтс. Так, три книгозбірні Карлівської централізованої бібліотечної системи (районна бібліотека для дітей, Варварівська та Федорівська сільські філії) в 2011 році отримали комплекти комп’ютерної техніки і це стало поштовхом для подальшого розвитку участі в житті громади. Маємо вже четвертий рік дієвий Інтернет-центр при центральній районній бібліотеці. Можемо з впевненістю стверджувати: сучасна бібліотека - це не тільки читання, це центр громадського життя, центр інноваційного розвитку громад. Бібліотеки району вже зараз з успіхом надають інноваційні послуги, включно, з вільним доступом до Інтернету і планують свій подальший розвиток в цьому напрямі.


Це важливо для прогресивного розвитку суспільства, бо не зважаючи на розвиток всесвітнього Павутиння, до якого долучається все більше українців, ще багато наших співвітчизників не мають можливості отримувати інформацію через Інтернет (за приблизними даними тільки 20% українських родин мають доступ по Всесвітньої мережі). Тому, особливо для сільських мешканців, для людей із невисоким рівнем життя, єдиним доступним місцем одержати необхідну інформацію, доступом до книги залишається бібліотека.

Бібліотека змінюються, вона руйнує свої фізичні кордони, переходить з реального простору у віртуальний. З одного боку, вона пропонує доступ до інформаційних ресурсів, що належать іншим бібліотекам, з іншого - сама стає інтерактивною, співпрацюючи з іншими бібліотеками через Інтернет. Багато наших користувачів, спілкується з друзями та рідними через соціальні мережі: Однокласники, ВКонтакте, Fecebook, Twitter. Також має попит такий вид послуг, як спілкування через Skype.

А сьогодні, йдучи на зустріч потребам сучасного користувача ми запрошуємо вас до діалогу: як ви бачити сучасну бібліотеку? Яка вона бібліотека майбутнього? Чи маєте ви конкретні пропозиції щодо змін у роботі книгозбірень нашого району? Свої роздуми та пропозиції ви можете надсилати до газети, залишити в бібліотеках, а ще скористатися нашими Інтернет-сервісами, де можете залишити свій відгук чи побажання.

Запрошуємо всіх небайдужих до співпраці: бібліотека - читачеві, читач - бібліотеці!


Кiлькiсть переглядiв: 537

Коментарi